Den Haag groeit en verduurzaamt. Nieuwe woningen, elektrische auto's, warmtepompen en zonnepanelen zorgen ervoor dat steeds meer elektriciteit nodig is. Dat vraagt veel van het bestaande stroomnet. De gemeente en netbeheerders werken daarom aan uitbreiding van de capaciteit. Tegelijkertijd verandert vanaf 2027 de manier waarop huishoudens financieel profiteren van hun zonnepanelen.
Nieuw elektriciteitsstation in Den Haag Zuidwest
Een concreet voorbeeld van de druk op het elektriciteitsnet is de geplande aanleg van een nieuw hoofdverdeelstation bij bedrijventerrein Zichtenburg-Kerketuinen-Dekkershoek.
In september 2026 meldde Dagblad070 dat de gemeenteraad instemde met het plan. Het station moet op termijn bijdragen aan de energievoorziening van ongeveer 60.000 huishoudens en bedrijven in Den Haag Zuidwest.
De verwachte ingebruikname ligt tussen 2033 en 2035. Dat maakt duidelijk dat het uitbreiden van het elektriciteitsnet geen kwestie van enkele maanden is.
Ook andere delen van Den Haag krijgen te maken met een groeiende elektriciteitsbehoefte, bijvoorbeeld door woningbouw en de aanleg van laadvoorzieningen.
Wat betekent netcongestie voor bewoners?
De drukte op het elektriciteitsnet wordt netcongestie genoemd. Het ontstaat wanneer op bepaalde momenten meer elektriciteit moet worden vervoerd dan de beschikbare infrastructuur aankan.
Voor bewoners betekent dit niet automatisch dat hun huidige stroomvoorziening in gevaar is. De gevolgen worden vooral zichtbaar bij aanvragen voor extra capaciteit, nieuwe aansluitingen en grote verduurzamingsprojecten.
Een huishouden dat bijvoorbeeld volledig elektrisch wil verwarmen, moet daarom tijdig controleren of de bestaande aansluiting geschikt is.
Daarnaast kunnen bewoners bijdragen aan een betere verdeling van de elektriciteitsvraag. Apparaten gebruiken buiten de drukke avonduren en elektrische auto's slim laden zijn praktische voorbeelden.
Zonnepanelen worden vanaf 2027 anders beloond
Voor Haagse woningbezitters met zonnepanelen komt daar nog een verandering bij. De landelijke salderingsregeling verdwijnt per 1 januari 2027.
Momenteel kunnen huishoudens teruggeleverde elektriciteit nog verrekenen met stroom die zij op andere momenten afnemen. Vanaf 2027 ontvangen zij voor teruglevering een vergoeding, maar vervalt de mogelijkheid om deze stroom op dezelfde manier te salderen.
Daarom wordt het belangrijker om zonnestroom direct te gebruiken.
Een wasmachine overdag laten draaien of een elektrische auto opladen wanneer de zon schijnt, kan helpen om minder elektriciteit van het net te hoeven kopen.
Welke rol kunnen thuisbatterijen spelen?
Voor huishoudens die overdag veel stroom opwekken, kan een thuisbatterij een aanvullende mogelijkheid zijn. Daarmee wordt een deel van de ongebruikte elektriciteit opgeslagen voor de avonduren.
De financiële voordelen verschillen echter per woning en energiecontract. Bovendien is niet iedere batterij geschikt voor iedere hoeveelheid zonnepanelen.
Ook een batterij kan het elektriciteitsnet extra belasten wanneer deze op ongunstige momenten wordt geladen. Slimme aansturing is daarom belangrijk.
Wat kunnen Hagenaars nu al doen?
Bewoners hoeven niet te wachten totdat de uitbreiding van het stroomnet klaar is. Het controleren van het energieverbruik, verbeteren van isolatie en slimmer gebruiken van bestaande zonnepanelen zijn maatregelen die nu al mogelijk zijn.
Voor Den Haag wordt de komende jaren vooral belangrijk hoe duurzame energie, nieuwe infrastructuur en dagelijkse stroomvraag beter op elkaar kunnen worden afgestemd.
Daarmee speelt niet alleen de gemeente een rol, maar kunnen huishoudens ook zelf bijdragen aan een toekomstbestendig energiesysteem.