Onderhoudswerkzaamheden aan vijf stormvloedkeringen hebben jarenlange vertraging opgelopen. Dat meldt Rijkswaterstaat in een reactie op vragen van het ANP. Het gaat om de Oosterscheldekering, de Haringvlietsluis, de Maeslantkering, de Hartelkering en de Hollandse IJsselkering.
Sommige werkzaamheden, waaronder het conserveren van pijlers en schuiven, zijn twee tot acht jaar uitgesteld. In andere gevallen, zoals het vervangen van besturingssystemen, is sprake van twee tot vier jaar uitstel.
De veiligheid is niet in het geding, benadrukt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. De overheidsorganisatie gaat de keringen vaker inspecteren en treft hier en daar maatregelen om de gevolgen van het uitgestelde onderhoud op te vangen. Als voorbeeld noemt een woordvoerder het verven van roestplekken.
ANP stelde de vragen vanwege passages uit een onderhoudsplan van Rijkswaterstaat voor de komende vijf jaar. Daarin staat dat de opgave rond de stormvloedkeringen groot is en het werk ingewikkeld. In het stormseizoen is onderhoud niet mogelijk. "Het onderhoudsseizoen is inmiddels dermate vol, dat er bij tegenvallers direct andere projecten moeten doorschuiven naar volgende jaren."
De stormvloedkeringen zijn nodig om Nederland droog te houden bij extreem hoogwater. Als ze niet goed werken, kan dat wateroverlast tot gevolg hebben en rivieren minder bevaarbaar maken. In het ergste geval kunnen de gevolgen "maatschappij-ontwrichtend" zijn.
Door: ANP