Rijkswaterstaat zet de 'kraan van Nederland' bij Driel open

3 August 2026, 15:17 uur
Landelijk
mainImage
ANP

Rijkswaterstaat zet de stuwen in de Nederrijn bij het Gelderse dorp Driel helemaal open. De waterstand aan beide kanten van het stuwcomplex is vrijwel gelijk, waardoor de kering volgens Rijkswaterstaat "geen peilregulerende functie" meer heeft. Het complex bij Amerongen, zo'n 30 kilometer verderop in de rivier, neemt die functie nu over.

De stuw bij Driel staat bekend als de 'kraan van Nederland'. Het water dat via de Rijn het land in komt, wordt hier verdeeld en gaat ook over de IJssel richting het IJsselmeer. Bij hoogwater openen de stuwen om het water snel af te voeren richting zee.

Het is volgens Rijkswaterstaat voor het eerst dat de 'vizierschuiven' in Driel, twee grote halve bogen die normaal gesproken het water tegenhouden, volledig worden opengezet vanwege de "extreem lage" rivierafvoer. De Rijn heeft nog nooit zo laag gestaan. Eind vorige week zakte het waterpeil bij Lobith, waar de rivier Nederland binnenkomt, tot onder het laagterecord uit 2022 (6,48 meter boven NAP). Inmiddels is het peil nog verder gezakt. De stuwen bij Driel, Amerongen en Hagestein (in de Lek) zorgen voor een verdeling van zoetwater over Nederland.

Landbouw, natuur en vispassages

De scheepvaart moet bij Driel wel nog steeds door de sluis naast het stuwcomplex, ook al is het waterpeil gelijk. Omdat vlak na de stuwen een ondiep stuk ligt waar boten elkaar niet veilig kunnen passeren, mogen schepen niet onder de open bogen doorvaren.

"Door het wegvallen van de stuwfunctie beweegt het waterpeil mee met de waterstand bovenstrooms van Driel", aldus Rijkswaterstaat, dat benadrukt dat dit impact heeft op onder meer de landbouw, natuur en vispassages. Waterschappen zorgen waar nodig voor "aanvullende maatregelen om het beschikbare water zo goed mogelijk te verdelen".
 

 


Door: ANOP