22 coronaboetes aan minderjarigen

15 July 2020, 11:25 uur
Politiek
mainImage

Het college herkent het beeld niet dat NIDA-fractievoorzitter Mahmood schets dat handhavingsteams in Den Haag met betrekking tot de coronamaatregelen veel te snel en vaak overgaan tot het uitschrijven van een boete in plaats van eerst het gesprek aan te gaan. 

Volgens wethouder Bredemeijer hanteren agenten zowel als de handhavingsteam de lijn dat overtreders van de maatregelen zo nodig meerdere keren worden aangesproken en uitleg krijgen over de mogelijke sancties. Daarna volgt eerst nog een formele waarschuwing, voordat eventueel wordt overgegaan tot de boete.

Mahmood geeft aan hele andere ervaringen te hebben gehoord, dat er juist niet uitgebreid wordt gewaarschuwd maar vrijwel direct tot het uitschrijven van de boete wordt overgegaan. Hij vreest daarbij niet alleen voor de financiële gevolgen voor de vermeende overtreders, maar ook voor het feit dat zij later problemen zouden kunnen krijgen met het verkrijgen van een Verklaring Omtrent Gedrag, een verklaring die vaak nodig is om een baan bij bijvoorbeeld de overheid te krijgen.

Volgens het college worden boetes van 95 euro sowieso niet vastgelegd in het Justitieel Documentatiesysteem (JSD), boetes boven de 100 euro wel. Maar dan nog is het niet zo dat mensen daardoor geen VOG zouden kunnen krijgen. De screeningsautoriteit Justis levert bij het wel of niet afgeven van zo'n verklaring namelijk altijd maatwerk, zo stelt Bredemeijer.

"Strafbare feiten kunnen een risico vormen voor de functie of het doel waarvoor de VOG wordt aangevraagd. Sommige strafbare feiten vormen een bezwaar voor de ene baan of stage, maar voor de andere niet. Dit geldt ook wanneer sprake is van een baan of stage bij de gemeente. "

Bredemeijer geeft in zijn antwoorden ook aan dat uit cijfers van de Handhavingsorganisatie blijkt dat in de periode 27 maart tot en met 29 juni er 7.951 keer sprake was van het aanspreken en uitleg geven over de maatregelen, dat er 1.491 formele waarschuwingen zijn uitgedeeld en dat er  141 strafbeschikkingen zijn opgemaakt voor het overtreden van de Noodverordening. 

De meeste 'informeringen' vonden plaats in het Centrum, 4650, verreweg de meeste waarschuwingen in Loosduinen (504) waarbij het merendeel volwassen betrof (442) die ook de meeste strafbeschikkingen (33) kregen uitgedeeld. In totaal betrof het aantal boetes 141, waarvan 22 aan minderjarigen.