Bij 1600 demonstraties p/j gaat er soms iets fout

24 February 2020, 15:30 uur
Politiek
mainImage
eteck

Zo'n 1600 demonstraties zijn er jaarlijks in Den Haag, van grote zoals door boeren en onderwijzend personeel, tot kleine, zoals die ene die in het voorjaar van 2017 zou worden gehouden. En bij vrijwel alle demonstraties gaat het goed wat betreft het te volgen protocol: het aanmelden bij de burgemeester en het vervolgens verlenen van toestemming. 

Slechts een enkele keer gaat het dus niet goed. Dusdanig zelfs dat de Raad van State er aan te pas kwam om de gemeente te laten weten dat die echt iets verkeerd zou hebben gedaan.

Toen in het voorjaar van 2017 er demonstraties in het Rif-gebergte in Marokko waren en organisatoren werden gearresteerd, wilde een groep burgers in Den Haag voor de Marokkaanse ambassade een korte, symbolische hongerstaking organiseren. De politie liet de organisatoren echter weten, 'namens de burgemeester' zo stond er in een mail, dat er niet mocht worden geprotesteerd op de gewenste plek. Wel werd er een alternatief aangeboden, waarmee de organisatoren niet akkoord gingen. 

Zij stapten zelfs naar de Raad van State om het recht op demonstreren te verdedigen. De Raad stelde hen volledig in het gelijk, de door de politie in de mail gequote 'burgemeester' had de demonstratie nooit mogen verbieden.

Echter, zo blijkt uit antwoorden van de huidige (waarnemend) burgemeester Remkes op raadsvragen, zijn voorganger heeft nooit de bedoeling gehad het protest te verbieden. Hij heeft dat de politie ook nooit gevraagd duidelijk te maken, hij heeft de politie slechts gevraagd met de organisatoren in contact te treden over het element van hongerstaking. De burgemeester wilde weten of zij misschien te bewegen waren af te zien van de hongerstaking, maar 'de burgemeester heeft aan dit element geen beperking willen stellen', aldus Remkes nu. En, gaat hij verder, 'de politie is niet bevoegd om namens de burgemeester een beperking op te leggen. Mede daarom wordt er ook nooit aan de politie gevraagd dit namens de burgemeester te doen', antwoordt hij de raadsleden Arp en Faïd.

Remkes geeft in zijn antwoorden aan de gang van zaken 'uiteraard te betreuren'.