De verwachte schade dit jaar bij door de gemeente gesubsidieerde culturele instellingen, bedraagt voorlopig bruto zo'n 21 miljoen gulden. Daarbij gaat het dus niet om particuliere instellingen en de door het Rijk (mede) gefinancierde instellingen. Dat blijkt uit een financiële inventarisatie die door het college is gedaan.
In die inventarisatie zit een grote mate van onzekerheid 'omdat we ook niet precies weten hoe alles verder verloopt dit jaar en hoe en of instellingen kunnen functioneren binnen de anderhalvemetersamenleving', aldus de woordvoerster van verantwoordelijk wethouder Van Asten desgevraagd.
Van Asten schreef maandag met zijn collega-wethouders van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag een open brief aan minister Van Engelshoven om meer financiële middelen voor de culturele sector in de steden. Zij wezen er op dat de 300 miljoen eurp die de bewindsvrouwe heeft toegezegd, bij lange niet voldoende zullen zijn, zoals ook Van Engelshoven zelf al had aangegeven.
Hoe de verdeling van dat geld tot stand gaat komen, is volgens de woordvoerster trouwens nog niet bekend, dat moet de minister nog laten weten. Binnen twee weken verwacht de woordvoerster daar duidelijkheid over.
Van die honderden miljoenen is daarnaast ook nog eens circa 10% bedoeld voor de ondersteuning van de “cruciale regionale infrastructuur”, dus instellingen met een taak voor de regio. Die 30 miljoen geldt voor heel Nederland. Bij deze tweede vorm van ondersteuning is ook nog een zogenoemde financiële matching vanuit de gemeente nodig. Dus om het geld van het Rijk te krijgen, moeten we zelf ook de helft bijdragen, aldus de woordvoerster van Van Asten.
De gemeente is daarom driftig op zoek naar financiële ruimte binnen de cultuurbegroting. "Dit doen we onder andere door te kijken naar de reallocatie van subsidieregelingen die nu niet volledig gebruikt kunnen worden, omdat evenementen dit jaar niet door kunnen gaan. Zodra we weten welke instellingen in aanmerking komen voor de matching van het Rijk en welk bedrag hier gematcht wordt, weten we ook welke instellingen hier niet voor in aanmerking komen en wat daar nog voor nodig is."