Hart voor Den Haag wil een wethouder Zuidwest

6 March 2022, 10:22 uur
Politiek
mainImage

De partij Hart voor Den Haag in de gemeneteraad wil dat er na de komende verkiezingen een aparte wethouder voor Den Haag Zuidwest komt. Ook wil de partij een speciaal Zuidwestfonds oprichten als "reddingsboei voor 70.000 vergeten stadsgenoten".

De afgelopen jaren hadden alle wethouders naast hun gewone portefeuille ook elk de verantwoordelijkheid voor een eigen stadsdeel. Hart voor Den Haag vindt dat Zuidwest meer verdient dan een stadsdeelwethouder die 'het erbij doet'. 

De partij lanceert het plan komende maandag in het Zuiderpark, tijdens een verkiezingsdebat over Den Haag Zuidwest. Volgens lijsttrekker Richard de Mos is er een "langdurige integrale aanpak nodig om de problemen in Zuidwest het hoofd te bieden". 

“Er voltrekt zich op dit moment een sociale ramp onder 70.000 vergeten mensen", zegt De Mos. "Het gebied, qua inwoneraantal bijna net zo groot als de stad Delft, kent een grote sociaal-economische multiproblematiek, gekenmerkt door: langdurige werkloosheid, armoede, schulden, radicalisering, polarisatie, toenemende gevoelens van onveiligheid, verloedering, gezondheidsproblemen en opgroeiende kansarme jongeren in een sociaal zwakke omgeving." Hart voor Den Haag vindt dat het Rijk, naar voorbeeld van Rotterdam-Zuid, moet starten met een Nationaal Programma voor Den Haag Zuidwest .

Langjarig investeren 

Maar De Mos wil dat de gemeente zelf ook een langjarige investering in het gebied doet om de problemen aan te pakken. “Onder leiding van een coördinerend wethouder Zuidwest moet er een programmaorganisatie komen waarbij werk, onderwijs en wonen centraal staan. De stedelijke programma’s van alle diensten moeten daarbij 10 procent van hun budget voor Zuidwest reserveren”, aldus De Mos. Hij wil ook wijkeconomie verder stimuleren. “Mensen uit de armoede helpen doe je door banen te creëren, daarom willen wij in Zuidwest bedrijfspanden, bedrijfsverzamelgebouwen en kleinschalige maakindustrie. Ook het bedrijventerrein ZKD moet partner worden bij het realiseren van werkgelegenheid. Daarom moet ZKD, waar nu onder andere verslavingszorg is gehuisvest, weer primair een banenmotor worden."

Andere plannen zijn: Een integraal toekomstplan voor winkelgebied Leyweg, het uitbouwen van het Haags Sportkwartier met ADO-City, recreatievoorzieningen in de Uithof en het sterk verbeteren van de leefomgeving, onder andere door het uitvoeren van een wijkschouw waarbij de eerste quickwins voor het opknappen van de wijken Morgenstond, Bouwlust, Vrederust en Moerwijk gerealiseerd kunnen worden.