De woningcorporaties in de regio Haaglanden, Midden-Holland en Rotterdam komen in totaal zo'n 10 miljard euro te kort. De bouw en verduurzaming van betaalbare woningen wordt daardoor ernstig bedreigd.
Dat blijkt uit een onderzoek naar de investeringscapaciteit van woningcorporaties in Nederland. Het tekort betekent dat 40% van de opgave niet gerealiseerd kan worden. Het tekort blijft ook oplopen, dusdanig dat volgens de onderzoekers in 2024 er onvoldoende investeringsruimte is om de opgaven aan te kunnen.
Volgens wethouder Balster laat het rapport zien dat de situatie nog desastreuzer is dan gedacht. "Nu al moeten mensen veel te lang wachten op een sociaal huis, er staan ruim 150.000 mensen op de wachtlijst in de regio. De wachttijd voor een sociale woning is de afgelopen 5 jaar verdubbeld. Een starter moet al 7 jaar wachten. Als we niks doen, is voor mensen met een modaal inkomen geen plek meer in Den Haag. Dat is onbestaanbaar."
Hij wijst er op dat de gemeente zelf 50 miljoen euro investeert in betaalbare woningbouw om het mogelijk te maken dat iedereen recht heeft op een fatsoenlijke woning. "Maar wij kunnen het niet alleen. Ik vraag minister Ollongren (BZK) om direct maatregelen te nemen: schaf de verhuurderheffing voor onze regio af, help Vestia uit de brand zodat de corporatie weer kan investeren. Ga naast onze huurders en corporaties staan. De tijd van praten is voorbij."
Hij sluit zijn betoog richting de rijksoverheid daarom ook af met een iets aangepast citaat van zijn in 1994 overleden partijgenoot en oud-staatssecretaris Volkshuisvesting Jan Schaefer: "In geouwehoer kun je niet wonen."