Door Chris Mast
Het Europees Kampioenschap is voor de Nederlandse honkballers op een grote deceptie uitgelopen. In de halve finale boog Spanje een 6-1 achterstand na vijf innings om in een 7-6 zege na negen innings. Het was de Nederlandse bullpen, dat wil zeggen de werpers die op de heuvel komen na de startende werper, die het lieten afweten.
Franklin van Gurp, Kevin Kelly en Wendell Floranus kregen in zesde tot en met negende inning ieder twee punten te incasseren. Van Gurp in twee innings, de andere twee in ieder één inning, opgeteld zes punten. De in Nederland onbekende Floranus komt in de Mexicaanse competitie uit. Van Gurp zat niet in de selectie, die in Rotterdam drie oefenwedstrijden tegen Tsjechië afwerkte. Vorig jaar maakte hij in het begin van het seizoen deel uit van de selectie van Pirates.
De Nederlandse bullpen moest relatief vroeg in actie komen omdat startende werper Tom de Blok in de zesde inning geblesseerd was uitgevallen. De Blok gooide vijf keer drie slag, drie keer vier wijd en kreeg (maar!) drie honkslagen tegen. Zijn drie opvolgers daarentegen moesten gezamenlijk zeven hits incasseren. Met de in totaal tien hits overklaste Spanje Nederland dat op zeven bleef steken. Vanaf de zesde inning stond de eerder nog zo productieve Nederlandse aanval droog, geen loper kwam meer voorbij het eerste honk.
Het officiële verlies kwam op rekening van de laatste pitcher, Floranus, die de Spanjaarden ook nog een handje hielp met een cruciale wilde worp waardoor het derde honk bezet raakte. Ook catcher Sicnarf Loopstok ging in die negende inning niet vrij uit, hij kreeg een fout achter zijn naam.
Oranje speelt om de derde plaats tegen Duitsland. Naast Spanje strijdt Engeland in de finale om de Europese titel. Een dergelijke finale had ook een ervaren bookmaker niet voor mogelijk gehouden.
In deze eeuw was Nederland acht van de tien keer Europees kampioen, alleen in 2010 en 2012 moest het genoegen nemen met een tweede plaats. Sinds de eerste deelname aan een EK in 1956 is het niet eerder voorgekomen dat Oranje de finale miste.
In het verleden eiste NOC*NSF van de honkballers een plaats in de finale voor het behoud van de topsport A status. Onbekend is of die eis nog steeds geldt.