De Noordzee is volgens het college steeds meer een locatie voor economische activiteiten. Dat levert niet alleen meer werkgelegenheid op, ook de positie van Den Haag bij deze activiteiten groeit. Maar, zo stelt het college in een schrijven aan de raad, bij alle activiteiten op zee zijn zoveel nationale en internationale instanties betrokken, dat de besluitvorming een ingewikkeld proces is.
“De rol van de gemeente lijkt beperkt”, aldus de wethouders Bruines en Revis. “Maar besluitvorming vindt wel plaats in regeringscentrum ‘DenHaag’. Naast onze positie als stad aan zee nemen wij om die reden een bijzondere positie in. De kust is belangrijk voor Den Haag, waarbij de haveneconomie van Scheveningen en de innovaties op de Noordzee belangrijke economische motoren zijn.”
Volgens de wethouders bied de Noordzee experimenteerruimte voor de economie van morgen. Om daar goed, beter op voorbereid te zijn heeft de gemeente ‘Campus@Sea’ gelanceerd, een zogenoemd fieldlab voor innovaties op zee.
De bedoeling van het lab is innovaties op zee verder te faciliteren. In de campus werkt de gemeente samen met de provincie, bedrijfsleven, onderzoeks-en kennisinstellingen. In de toekomst moet het lab uitgroeien tot een plek waar startups een plek vinden en studenten in en uitlopen.
De gemeente is er namelijk van overtuigd, schrijven de wethouders, dat alle partijen die actief zijn in de haven, langs de kust en op zee van elkaar kunnen leren en dat het hierbij helpt om dicht bij elkaar gevestigd te zijn en hierdoor veel interactie te krijgen. Veel praktische kennis is in het havengebied aanwezig, stellen zij. Nu al zijn er projecten en programma’s zoals de Proeftuin op de Noordzee, de Proeftuin Scheveningen haven, Proefboerderij Scheveningen en het Sailing Innovation Centre.
Belangrijk stellen Bruines en Revis, is dat onderwijs-en kennisinstellingen betrokken worden in het proces. Zo is er nu al het initiatief ‘Techniek aan Zee’ van het Maris College.
Campus@Sea bevindt zich overigens midden in de haven, boven de bedrijfsruimte van rederij Van der Zwan. Op de locatie en in de directe omgeving zijn al enkele startups gevestigd die zich richten op aan water gerelateerde innovaties (Elemental Water Makers, Sailmon, Shore Monitoring). Het naastgelegen Topzeilcentrum biedt ruimte aan het Sailing Innovation Centre.